Батюк Яков Петрович

 

Про партизанський рух у тилу ворога за часів Великої Вітчизняної війни останнім часом згадують дуже рідко. Святкуючи день перемоги, говорять переважно про битву на Курській дузі, про майже трирічну блокаду Ленінграда, про Сталінградську битву, про те, як  звільняли від фашистів наш рідний Харків.

Яскравою сторінкою партизанської війни є історія про зв’язківця Якова Батюка.  В ранньому дитинстві в результаті нещасного випадку юнак  повністю втратив зір, що не завадило йому продовжувати активно зростати та вчитися. Успішно закінчивши середню школу, вступив на юридичний факультет Київського університету. Диплом юриста отримав у 1940 році і був направлений на роботу в м. Ніжин Чернігівської області адвокатом Ніжинської міської колегії адвокатів. Відомо, що в людей із вадами зору краще розвинені інші органи чуття: слух, нюх дотик пам'ять та інтуїція. Яків мешкав на окупованій території та допомагав партизанам. Гуляючи селом, він уважно слухав розмови німецьких офіцерів. Розуміти німецьку мову йому допомагали знання, отримані ще до війни. Німці не звертали увагу на сліпого каліку. Феноменальна пам'ять Якова допомагала йому запам’ятовувати цінну інформацію про чисельність техніки ворога та напрям руху фашистських військ. Отриману інформацію Яків Батюк передавав в партизанський загін. Фашисти  не могли збагнути, звідки партизани дізнаються про місце знаходження військової техніки та ешелонів з боєприпасами, які прямували на фронт. Пізніше в загоні партизан виявився зрадник, який розповів окупантам про діяльність партизанського розвідника Батюка. Яків загинув від рук фашистів.

Керівником Громадської організації незрячих юристів України та допомоги інвалідам, членом Ради у справах інвалідів при Кабінеті Міністрів України, членом Громадської ради при Міністерстві Юстиції України, Заслуженим юристом України Турським В.М. з нагоди 70-ї річниці загибелі Батюка Я.П. в  м. Ніжині було організовано велопробіг, який він і очолив. До заходу активно долучилися і студенти нашого університету, які безпосередньо взяли участь у даному заїзді, після чого здійснили траурне покладання квітів до пам’ятника Я.П Батюка.

Батюк Яков Петрович (12.5.1918 - 7.9.1943) юрист з Деміївки посмертно удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

 

Кухар Ольга

Студентка юридичного факультету

IMG_7426

IMG_7410IMG_7381

Опубліковано on Вер 23rd, 2013 and filed under Різне. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response by filling following comment form or trackback to this entry from your site

Ви маєте авторизуватися для коментування Вхід

Слідкуй за нами в соц. мережах!

Якщо цікавить студентство цього вузу – став like! :)